Yangın ve Duman Perdeleri

Novata tarafından İngiltere’den ithal edilen duman ve yangın perdeleri projelendirmesi ve montajı, yine kendi deneyimli personelimiz tarafından standartlara ve müşteri özel şartnamelerine uygun olarak yapılmakta ve devreye alınmaktadır.

Yangın perdeleri, ısıyı bloke etmek maksadıyla yapının bir elemanı olarak pasif sistem amacıyla kullanılmaktadır. Alışveriş merkezleri, ticaret merkezleri, metrolar ve bunlar gibi bir çok kişinin içinde bulunduğu büyük yapı ve işletmelerde kullanımları oldukça yaygındır.

İki tarafı silikon kaplı ve içinde çelik ipler bulunan fiber malzemeden üretilen perdeler, yangının bir bölgeden diğer bir bölgeye geçmesini engellemek için kullanılan bir perde sistemidir. Özel kumaşı sayesinde uzun sürelere kadar yüksek ısıyı tutarak, rahat hareket ve mücadele kolaylığı sağlamaktadır.

Mevcut yangın algılama sistemine entegre edilebilen perdeler, tehlike anında otomatik olarak çalışmaya başlarlar. Yangın perdeleri, dumanın ve ısının kontrol altına alınması, bloke edilmesi, kaçış yollarına giden koridorların can emniyeti açısından temiz tutulması, yangın yönetmeliğimize göre güvenli bölgeler yaratılması maksatları için kullanılmaktadır. Yatay ve düşey olarak çalışan yangın perdeleri mevcut olup, mimariye ve tasarıma da önem verilerek montajları yapılmaktadır. Düşey çalışan bir yangın perdesi yangın kapısı olarak da kullanılmakta ve son yıllarda özellikle hastane, öğrenci yurtlarında ve evlerde tercih edilmektedir.

Duman perdeleri, mimariye ve kaçış planlarına uygun olarak, yangın akabinde oluşan dumanın tavan kotunda tutulmasını, aynı zamanda aşağıya inme süresi içinde personelin kolayca tahliye edilmesine fırsat vermektedir. Yangın esnasında alanların birbirinden bağımsız hale getirilmesini sağlayarak insanların kontrollü şekilde tahliyesini kolaylaştırdığı gibi kurtarma ekibini güvenli olarak olaya müdahalesini kolaylaştırır.

Yangın esnasında oluşan dumanın yayılmasını önlediği gibi çatı havalandırma kapakları sayesinde dumanın yayılmadan tahliyesinde büyük rol oynar. Mevcut yangın algılama sistemine entegre edilebilen perdeler, tehlike anında otomatik olarak çalışmaya başlarlar
rnDuman perdeleri, yangın perdeleri gibi yangın algılama sisteminden gelen sinyal ile aktive edilebildikleri gibi, manuel olarak da aktive olabilmektedirler.

Hava alanı terminalleri, büyük alışveriş merkezleri, ticaret merkezleri ve bunlar gibi büyük kullanıcı yüküne sahip yapılarda kullanımları yaygındır.

Yangın ve Duman Perdeleri